Достапни линкови

logo-print

Швајцарија одбива да го екстрадира Полански


Швајцарскoтo Министерство за правда денеска го отфрли барање на САД за екстрадиција на полскиот режисер Роман Полански, со образложение дека имале недоволно докази за случајот. Соединетите држави го обвинуваат Полански за незаконски секс со 13 годишно девојче во 1979-та. Тие го бараат режисерот да се врати во земјата и да си ја отслужи казната.
XS
SM
MD
LG