Достапни линкови

logo-print

Иран се пофали со произведениот збогатен ураниум


Иранските власти соопштија дека до сега произвеле 20 килограми со 20 проценти збогатен ураниум. Шефот на иранската атомска агенција, Али Акбар Салети изјави дека „Иран ќе продолжи да работи на производство на такво гориво.“ Тој додаде дека до септември наредната година Иран ќе има сопствено гориво кое ќе биде наменето за истражувачкиот Центар во Техеран. Збогатениот ураниум може да се користи и како гориво за напојување на нуклеарните реактори и за создавање на нуклеарна бомба.
XS
SM
MD
LG