Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху ќе се сретне со Мубарак


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека неделава ќе се сретне со египетскиот претседател Хосни Мубарак. Тој изрази надеж дека по средбата во Каиро ќе се отвори можност да се промовира идеата за дирекни преговори со Палестинците. Нетанјаху минатата недела се сретна со американскиот претседател Барак Обама.По лидерската средба, двајцата претседатели соопштија дека се надеваат оти израелско – палестинските преговори наскоро ќе започнат. Нетанјаху изјави дека оптимистички очекува до крајот на 2012- та да изнајдат мировен договор со Палестинците.
XS
SM
MD
LG