Достапни линкови

logo-print

Тачи со нова идеја за надминување на меѓуетничките проблеми


Централното собрание на Демократската партија на Албанците денеска во Тетово одлучува дали ќе се врати во македонското Собрание. Лидерот на партијата Мендух Тачи истакна дека причините поради кои минатиот август го напуштиле Парламентот сеуште важат и оти ништо не е променето. Тачи со нова идеја За надминување на меѓуетничките недоразбирања во Македонија . Тој предлага решението да се бара во дводомен парламент или во основањето на нова институција – Сенат. Петте пратеници на ДПА од 18 август 2009 година ја бојкотираат работата на македонското Собрание

XS
SM
MD
LG