Достапни линкови

logo-print

Премиерот во Јапонија ја губи власта во Горниот дом


Анкетите за излезноста на изборите во Јапонија покажуваат дека владата на премиерот Наото Кан го губи мнозинството во Горниот дом на Парламентот. На денешното гласање се гледаше како на тест за 10 месечната влада на премиерот Кан. Демократската партија на Кан ја презеде власта од конзервативците по речиси 50 годишно владеење. Официјалните резултати се очекуваат утре. Но и ако не го задржи мнозинство во Горниот дом, владата се уште има мнозинство во Долниот дом на Парламентот.
XS
SM
MD
LG