Достапни линкови

logo-print

Тајван бара зајакнување на врските со Кина


Тајванскиот претседател Ма Јинг Јеу ги повикал властите во Кина заедно да поработат на зајакнување на односите, по потпишувањето на важните трговоски договри. Според тајванскиот претседател тие договори се можност двете страни да му стават крај на деценискиот однос на немање верба еден во друг и да почнат да работат на заедничките инетереси. Кина и Тајван минатиот месец потпишаа трговски договори според кои ќе биде зајакната трговската размена и ќе биде укинат данокот на повеќе од 100 производи.
XS
SM
MD
LG