Достапни линкови

logo-print

Претседателот Иванов ги посети мировниците во Босна


Од регион на кој некогаш му беше потребна помош од меѓународни сили, сега треба да извезуваме мир, изјавил македонскиот претседател Ѓорге Иванов при денешната посета на македонксите мировници во мисијата на АЛТЕА во базата Бутмир во Сараево. Претседателот истакнал дека земјата секогаш се труди во рамките на своите можности да учествува во мировни мисии. Командантот на ЕУФОР Бернард Баир се заблагодарил за придонесот на македонските мировници. Македонија во мисијата АЛТЕА учестува до 10 член медицински персонал и со двајца офицери. Претседателот Иванов им оддаде почит на единаесетмината припадници на АРМ кои загинаа во 2008 година, враќајки се од успешно завршената мисија АЛТЕА.
XS
SM
MD
LG