Достапни линкови

logo-print

Брачен пар од Уругвај сакаат ќерка им да се вика Вувузела


Брачен пар од Уругвај, на својата новородена ќерка сака да и даде име Марија Вувузела. Двајцата родители кои се големи љубители на фудбалот решиле да и дадат име по пластичната труба која го обележа Светското првенство . Се уште е неизвесно дали желбата на брачниот пар ќе биде исполнета бидејќи според тамошниот закон, е забарането на децата да им се даваат имиња кои имаат ироничен или необичен призвук. Шефот на матичниот регистар во Монтевидео, изјави како ќе провери дали името Вувузела спаѓа во оваа категорија.
XS
SM
MD
LG