Достапни линкови

logo-print

Петмина повредени во трки со бикови во Шпанија


Повредени се пет луѓе во трка со бикови во Памплона, на шпанскиот фестивал Сан Фермин, соопштија локалните власти. Но ниту еден од повредените не е убоден од бик, туку се повредиел кога паднале за врем на трката. Експертите предупредуваат дека осумдневниот фестивал е опасен бидејќи има многу тркачи.Фестивалот во Памплона, на северот на Шпанија е прочуен по уличните забави и датира уште од шеснаесетиот век и секоја година учествуваат илјадници луѓе.
XS
SM
MD
LG