Достапни линкови

logo-print

Седница за разрешување на Вељановски


Во Собранието на Македонија денеска ќе се одржи вонредна седница со единствена точка на дневниот ред предлог одлука за разрешување на претседателот Трајко Вељаноски поднесена од СДСМ и НСДП. Двете опозициски партии го обвинуваат Вељаноски дека на 1 јули, кога се случи инцидентот пред и во Парламентот, направил низа прекршувања на членот 43 од Законот за Собрание, како и за повеќе други постапки поврзани со овој, но и со други настани. Како други причини за негово разрешување се наведуваат и тоа што денес Собранието го карактеризира „немање политички дијалог, европската агенда е во втор план и носењето закони во скратена постапка“.

XS
SM
MD
LG