Достапни линкови

logo-print

Иран бара САД да ја разјасни стратегијата за Израел


Иранскиот претседател махмуд Ахмадинејџад рече дека постои подготвеност за продолжување на разговорите со Соединетите американски држави за нуклеарната програма на официјален Техеран, додавајки дека за тоа да се случи, потребно е исполнување на одредени предуслови. Официјален Вашингтон најпрвин треба да ја разјасни стратегијата на САД за Израел, рече Ахмадинеџад при своето обраќање на самитот на лидерите на земји во развој Д-8. Се претпоставува дека Израел го има најбројниот нуклеарен арсенал во целиот регион.
XS
SM
MD
LG