Достапни линкови

logo-print

Фуере загрижен за падот на политичкиот дијалог во Македонија


Евроамасадорот Ерван Фуере на денешната седница на Комисијата за европски прашања сугерирал Македоонија да ја искористи секоја можност да ги забрза реформите за интеграци во ЕУ. Тој изјавил дека е разочаран од ослабнатиот политички дијалог, и остриот тон на говори и писма кои си ги испраќаат партиските лидери, што не е одлика на демократијата. Фуере изјавил дека ЕУ сака од Македонија да слушне јазик на консензус, обединување и земјата да покаже дека е спремна да се приклучи на Унијата.
XS
SM
MD
LG