Достапни линкови

logo-print

ЕП го прифати договорот за размена на податоци со САД


Европскиот парламент денеска во Стразбур го усвои договорот за доставување на банкарски податоци до Соединетите држави. Податоците треба да послужат за борбата против финансирање на тероризамот. За договорот гласале 484 европратеници, 109 бил против, а 12 воздржани. Договорот кон крајот на јуни првин го прифатија земјите членки на Унијата, денеска и Европскиот парламент. Со договорот американското министерство за финансии ќе има пристап до банкарските податоци на 8.300 банки од целиот свет.
XS
SM
MD
LG