Достапни линкови

logo-print

Куба ке ослободи 52 политички затвореници


Куба се согласи да ослободи 52 политички затвореници, објави римокатоличката црква. Тоа преставува најголемо ослободување на политичките затвореници од страна на комунистичките власти во последниве децении.
Црковни службеници ова го изјавија по средбата со претседателот Раул Кастро, за време на посетата на шпанскиот министер за надворешни работи. Мигел Анхел Моратинос изјави дека Шпанија е подготвена да ги преземе сите 52 затвореници кои сите ќе им биде дозволено да ја напуштат Куба. Во кубанските затвори ке останат уште околу 110 политички затвореници.
XS
SM
MD
LG