Достапни линкови

logo-print

Пратениците од ВМРО бараат комисија за инцидентот во Собранието


Пратениците од владејачкото мнозинство поднесоа инцијатива во Собранието за формирање комисија која ќе ги расчисти настаните што се случија на 1 јули надвор и во Парламентот. Тие побараа темата да се најде на дневен ред на денешната пленарна седница. И опозицијата пред некој ден побара да се формира анкетна комисија, која ќе го истражи инцидентот што се случи по завршувањето на седницата на која не беше изгласан законот за стечајците предложен од нив. СДСМ соопшти и дека ќе поднесе интерпелации за работата на спикерот Трајко Вељановски и на министерката за внатрешни работи Гордана Јануколоска.
XS
SM
MD
LG