Достапни линкови

logo-print

Бошњаковиќ нов хрватски министер за правда


Пратениците во Хрватскиот сабор го изгласаа Дражен Бошњаковиќ за нов Министер за правда. Тој функцијата ќе ја преземе од Иван Шимоновиќ, кој заминува на висока функција во Обединетите нации. Бошњаковиќ доби поддршка од 80 пратеници, а против неговиот избор беа 21 пратеник. Бошњаковиќ беше државен секретар во Министерство за правда и беше вклучен во пристапните преговори на земјата со Европската унија.
XS
SM
MD
LG