Достапни линкови

logo-print

Белгија ќе се обиде да почнат преговори со Македонија за членство во ЕУ


За време на преседавањето на Белгија со ЕУ, ќе се обидеме да се постигне договор за да почнат преговорите за членство на Поранешна Југословенска Република Македонија, изјавил белгискиот премиер Ив Летерм во своето обраќање пред Европскиот парламент. Тој изјавил дека проширувањето останува клучен елемент и на белгиското претседателство. Летерм изјавил дека преговорите ќе продолжат интензивно и дека секоја земја ќе се оценува индивидуално.
XS
SM
MD
LG