Достапни линкови

logo-print

Кинеска компанија го купува Волво


Регулаторите на Европската Унија денеска му одобрија на кинескиот производител на автомобили Џили Холдинг, да го купи шведски Волво. Европската Комисија оцени дека не гледа никакви монополски проблеми со купувањето на Волво, кој беше во состав на американски Форд, за 1,8 милијарди долари. Со оваа инвестиција на кинеската компанија Џили се смета дека ќе биде направен крупен чекор за пробив на кинеската автомобилска индустрија на европскиот пазар.
XS
SM
MD
LG