Достапни линкови

logo-print

Францускиот Парламент ја продолжува дебатата за забрана на фереџињата


Францускиот парламент дебатира за законот со кој би се забранило носењето фереџиња во јавност. Министерот за правда вчера изјави дека носењето фереџиња е спротивно на секуларната орјентација на француската држава. Според критичарите, забраната би значела кршење на индивидуалните права. Со над 5 милиони муслимани, во Франција живее најбројната муслиманска популација во западна Европа. Гласањето за законот е закажано за 13-ти јули. Слични дискусии се водат во уште неколку европски земји.
XS
SM
MD
LG