Достапни линкови

logo-print

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за Косово


Претседателот на Србија Борис Тадиќ предупредил дека ќе ги разгледа односите со меѓународното присуство на Косово доколу Советот на Безбедност не го осуди бомбашкиот напад над Србите. Тој на вондерната седница на Советот за безбедност апелирал повеќе да не се повтори тоа што се случи во Косовска Митворица, кога еден човек беше убиен а 11 повредни. Седницата по инцидентот ја свика Нигерија како земја преседавач на барање на Србија. На седницата присуствуваше и шефот на ОН на Косово, Ламберто Занијер, како и шефот на УМНИК и министерот за надворешни работи на Косово Скенред Хисени. Хисени изјавил дека владата во Косово е одлучна да ја преземе власта на целата територија вклучувајќи го и северниот дел на Косово.
XS
SM
MD
LG