Достапни линкови

logo-print

Кабинетот на Филе за средбата со Црвенковски


Од Кабинетот на еврокомесарот за проширување Штефан Филе соопштуваат дека ќе побараат подршка на агендата на реформи што се однесуват на европската интеграција на Македонија. Соопштението од Кабинетот на Филе доаѓа по неговата средба со претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски. Од Кабинетоот соопштуваат дека двајцата направиле проценка на ситуацијата во земјата во клучните области и зборувале за реформите кои се потребни. По средбата Црвенковски изјави дека земјата назадува во некои области. Тој изјави дека ЕУ го следи процесот за решение на спорот за името но дека не сака да се меша , бидејќи тој процес се води под ОН. Доцна вечерва комесарот Филе ќе се сретне со европратеници кои го следат проширувањето на Европскиот парламент, меѓу кои и со известувачот за Македонија Зоран Талер.
XS
SM
MD
LG