Достапни линкови

logo-print

Четворица шверцери со дрога обесени во Иран


Четворица луѓе осудени за шверц со дрога биле обесени денеска во Иран, јавува новинската агенција ИСНА. Во акциите на властите да расчистат со неморалното однесување, од 2007 па наваму се уапсени повеќе десетици зависници од дрога, шверцери, силувачи, убијци. Групите за човекови права често го критикуваат Иран, затоа што има една од најголемите стапка на извршување на смртни казни во светото. Убиството, неверството, силувањето, вооружен грабеж, трговија со дрога , сите тие престапи според исламските закони се казнуваат со смрт.
XS
SM
MD
LG