Достапни линкови

logo-print

ЕУ го затвори својот воздушен простор за некои ирански компании


Од Европската унија соопштуваат дека ќе им забранат на повеќето ирански авиони да влегуваат во воздушниот простор на 27 земји членки на Унијата, бидејќи ЕУ е загрижена за безбедноста. Портпаролката на Европската Комисија негирала дека оваа постапка е поврзана со санкциите кон Иран за неговата нуклеарна програма. Од Комисијата соопштуваат дека по направената инспекција на Европската Агенција за воздушна безбедност се согласиле да го прошират ограничувањето за некои ирански авиони, но сепак некои од нив се уште можат да го користат воздушниот простор на ЕУ. На листата на ЕУ на забранети авиокомпании се наоѓаат 282 компании, најмногу од африканските и од азиските земји.
XS
SM
MD
LG