Достапни линкови

logo-print

Тадиќ се обрати пред Советот за безбедност на ОН


Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска од Њујорк изјавил дека Србија ќе го преиспита својот однос кон меѓународното присуство на Косово, ако и понатаму меѓународниот фактор продолжи да ги подржува дестабилизирачките чекори на Приштина. Тој се обрати пред Советот за безбедност на ОН, на вонредната седница свикана по барање на Србија, заради неодамнешниот напад во северниот дел на Косовска Митровица. Тадиќ инцидентот го оценил како обид за зголемување на меѓуетничките тензии и да се саботира одржливиот мир на Косово.
XS
SM
MD
LG