Достапни линкови

logo-print

Ганиќ не верува во фер судење во Србија


Поранешниот босански претседател Ејуп Ганиќ смета дека би било невозможно да добие фер судење во Србија. Ова тој го кажа во Лондон, на почетокот на сослушувањето за екстрадиција. Српските власти го бараат Ганиќ да му судат за воени злосторства за време на војната во БиХ.
Тој беше уапсен во Лондон на 1 март, по меѓународна потерница што по него ја има распишано Србија. Се очекува, сослушувањето за екстрадиција да трае до наредната среда.
XS
SM
MD
LG