Достапни линкови

logo-print

Протести во Тел Авив за ослободување на војникот Шалит


Околу 15 илјади Израелци се собрале денеска на протести во Тел Авив да побараат ослободување на војникот Гилад Шалит кого пред 4 години го заробија палестински екстремисти. Протестот пред неколу денови го започна семејството на војникот, а потоа се придружија и други луѓе кои сакаат владата да се договори со Палестинците за ослободување на војникот. Поради протестите премиерот Бенјамин Нетенјаху е под притисок да постигне спогодба со Хамас. Тој изјави дека ќе ослободи 1.000 затвореници во замена за војникот, но нема
да прифати да ги ослободи и истакнатите екстремисти кои се виновни за смртни напади врз Израелци.
XS
SM
MD
LG