Достапни линкови

logo-print

ЕК загрижена за влошување на политичата клима во Македонија


Европската Комисија изразува загриженост од влошувањето на политичката клима по петочниот инцидент во македонското Собрание, соопштиле од кабинетот на Комесарот за проширување, Штефан Филе, пренесува Дојче Веле на македонски јазик. Пораката од кабинетот на Филе доаѓа пред неговата утрешна средба со претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, но и пред средбата на македонскиот премиер Никола Груевски со неговиот белгиски колега, Ив Летерм. Дојче Веле јавува дека Брисел бара од македонските политичари да започнат директен дијалог и да генерираат подобра клима преку изградба на взаемна доверба.

XS
SM
MD
LG