Достапни линкови

logo-print

Продолжуваат турските напади врз Курдите во Ирак


Турската армија ќе ја продолжи својата операција против курдските бунтовници , дури и во северен Ирак, ако тоа е неопходно, изјавил турскиот заменик премиер Џемил Чичек. Тој изјавил дека армијата е одлучна да се пресмета со бунтовниците за да се спречат напади врз припадниците на безбеднсоните сили во југоисточна Анадолија. Турски авиони во последните денови повеќе пати упаќаа на територијата на соседната земја за да се пресметаат со бунтовниците кои во северен Ирак имаат свои бази.
XS
SM
MD
LG