Достапни линкови

logo-print

Турција најавува прекин на дипломатските односи со Израел


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу предупреди дека Турција ќе ги прекине дипломатските доноси со Израел доколку не добие извинување за инцидентот со хуманитарниот конвој за Појасот Газа. Турција веќе го повлече својот амбасадор од Израел, а денеска го затвори својот воздушен простор за израелските воени авиони. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, во петокот изјави дека Израел нема намера да се извини за инцидентот.
XS
SM
MD
LG