Достапни линкови

logo-print

Почнува разврската во случајот за испорачување на Ејуп Ганиќ


Во Лондон денеска почнува главното рочиште во постапката за испорачување на поранешниот член на претседателството на Босна и Херцеговина Ејуп Ганиќ на Србија поради сомневања дека тој извршил воени злосторства врз припадниците на ЈНА при повлекувањето од Сараево во 1992- та година. Рочиштето трае до 9- ти јули.
Во меѓувреме, во Хаг продолжува судењето против поранешниот претседател на Република Српска Радован Караџиќ. Свој исказ пред Судот ќе изнесе сведокот на Обвинителството Момчило Мандиќ, кој беше министер за правда на Република Српска во 1992- та година.
XS
SM
MD
LG