Достапни линкови

logo-print

Кампања против ропството во Јемен


Група за човекови права од Јемен соопшти денеска дека ќе започнe кампања за борба против ропството. Иако ропството во таа земјa официјално е укинатo вo 1962-та, тие сметаат дека ропството се уште постои. Координаторот на невладината оганизација вели дека тие ќе ги посетуваат регионите каде се уште се практикува ропствотo, за да им објаснат на луѓето колкаво злосторство е тоа што им се случува.
XS
SM
MD
LG