Достапни линкови

logo-print

Азербејџан очекува помош од САД за Нагорно Карабах


Претседателот на Азербејџан Илхам Алијев денеска од американскиот државен секретар Хилари Клинтон побара помош од Америка за пронаоѓање на решение за конфликтот со Ерменија за отцепениот регион Нагорно Карабах. Алијев изјавил дека очекува од Соединетите држави да помогнат да се најде решение кое ќе се заснова на меѓународното право. Алиев и Клинтон денеска во Баку имаа состанок зад затворени врати . Клинтон е на турнеја низ Централна Европа и Кавказот, во чии рамки се вклучени и Ерменија и Грузија
XS
SM
MD
LG