Достапни линкови

logo-print

Почина Ајатолахот Фадлалах


Високиот либански шиитски свештеник Мохамед Хусеин Фадлалах починал на возраст од 75 години во една болница во Бејрут. Ајтолахот Фадлалах се смета за духовен водач на Хезболах, организација основана во 1982-та година со подршка на иранската Револуционерна Гарда. Американскиот претседател Бил Клинтон во 1995-та го стави Фадлалах на црната листа за терористи , откако Ајтолахот јавно ги подржа самоубиствените напади како средство за борба против Израел.
XS
SM
MD
LG