Достапни линкови

logo-print

Американска помош за реновирање на Аушвиц


Претседателот Барак Обама ќе побара од американскиот конгрес 15 милиони долари за обнова на логорот Аушвиц, изјави денеска во Краков државниот американски секретар Хилари Клинтон. Со тоа Вашингтон ќе одговори на повиците на Полска , која минатата година побара помош од меѓународната зедница од темели да се обнови поранешниот логор за да не се уништи непроценливата историја и сведоштвата на злосторствата на холокаустот. Аушвиц е изграден на почетокот на Втората Светска Војна во окупираната од Германија, Полска.
XS
SM
MD
LG