Достапни линкови

logo-print

Гејтс нареди построга контрола на информациите


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс наредил високите воени преставници пред да дадат интервју за некој медиум, прво да се консултираат со бирото за односи со јавноста на Пентагот. Од Пентагон изјавиле дека на Гејтс му е преку глава од „истекување“ на информации. Овој чекор следува откако поранешниот генерал во Авганистан Стенли Мекристал, даде интервју во еден медиум во кој ги критикува високите членови на американската администрација, по што беше отпуштен од функцијата. Со овој чекор се очекува да се заостри контролата на информаците
XS
SM
MD
LG