Достапни линкови

logo-print

Делегација на Советот на Европа во посета на Грузија


Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски во својство на преседавач со Комитетот на министри на Советот на Европа во рамките на дводневната посета на Грузија ja посети зоната на разделување Ергнети со областа Јужна Осетија, како и кампот за раселени лица во Церовани, јавува МИА. Милошоски заедно со генералниот секретар на Советот на Европа, Торнбјор Јагланд, вчера остварија повеќе средби со највисоките претставници на власта во Тбилиси, со цел да се изнајдат начини како да се подобри ситуација во врска со проблемот околу териториите Јужна Осетија и Абхазија кои се надвор од контрола на грузиските власти. Се очекува денеска да се сретнат со претседателот на Грузија, Михаил Саакашвили.
XS
SM
MD
LG