Достапни линкови

logo-print

Србија со осуда на инцидентот во Северна Митровица


Владата на Србија го осуди, како што го нарече, терористичкиот напад во Северна Митровица во кој загина 1 лице а беа повредени десетина. Србија побара од меѓународните институции да не наметнуваат решенија кои ке доведат до ескалација на насилството.
Експлозијата се случила на протест на србите од Митровица против најавата на косовската влада дека ќе отвори центар за цивилни услуги во тој град. Се претпоставува дека била фрлена рачна граната.
XS
SM
MD
LG