Достапни линкови

logo-print

Турски авиони нападнаа курдски бази во северен Ирак


Турски авиони бомбардирале курдски бази во северен Ирак по серијата напади во внатрешноста на Турција, соопшти турската армија. Засега нема подетални информации. Курдската работничка партија која со децении се бори за автномија на доминантно курдскиот регион во југо-источна Турција користи бази во исто така претежно курдскиот регион во северен Ирак.
XS
SM
MD
LG