Достапни линкови

logo-print

Киргистан од денеска со нов Устав


Новиот Устав на Киргистан денеска стапи во сила. Над 90 насто гласаа за уставот со кој се кратат претседателските овластувања. Се очекува утре за Претседател да биде избрана Роза Отумбаева која е привремен лидер по остранувањето на Курманбек Бакиев по априлските протести. Референдумот се одвиваше и само две недели по крвавите етнички судири меѓу Киргизите и Узбеците на југот на земјата.
XS
SM
MD
LG