Достапни линкови

logo-print

Борба против пиратеријата во САД


Девет сајтови во Америка на кои се нуделе пиратски верзии на филмови кои само што се појавиле во кината, се забранети, соопштиле американските власти. Власите заплениле и банкарски сметки , а извршиле и претрес на станови во неколку американски држави. Во акцијата против пиратеријата учествувале 100 агенти во 11 американски држави. Власите се уште не соопштуваат колку леѓе се обвинети за кражба на интелектуални права, но изјавиле дека некои од нив можеби ќе одлежат и затворски казни. Ова е прва акција на американските власти против сајбер криминалот и пиратеријата.
XS
SM
MD
LG