Достапни линкови

logo-print

Оставка на главниот инспектор за нуклеарна програма на МААЕ


Главниот инспектор за нуклеарна програма на Меѓународната агенција за атомска енергија, Оли Хејнонен кој ја водеше истрагата во Иран и Сирија , ќе ја напушти својата функција поради лични причини. Тој во Агенцијата за атомска енергија работеше 30 години. Од Агенцијата соопштиле дека Хејнонен ќе си оди на крајот на август. Инспекторот беше одговорен да провери дали нуклеарните прогларми на земјите се за воени потреби.
XS
SM
MD
LG