Достапни линкови

logo-print

Финансиската регулатива во САД ќе се реформира


Американскиот Претставнички Дом го усвои законот за реформи во финансиската регулатива, при што беше евидентна партиската поделеност, бидејки сите демократи беа за, а републиканците против. Претседателот Барак Обама го поздрави позитивниот изход, оценувајки дека тоа е победа за сите американци кои беа погодени од финансиската криза и неодговорноста која доведе до загуба на милиони работни места. Гласањето во Сенатот се очекува во текот на овој месец.
XS
SM
MD
LG