Достапни линкови

logo-print

ЕУ отвори ново поглавје во преговорите со Турција


Европската Унија отвори ново поглавје во преговорите за членство на Турција во Унијата, соопштуваат дипломатски извори. Поглавјето
се однесува на Прехрамбената, ветеринарната и фитосанитарната безбедност. Одлуката е донесена од постојаните претставници од 27-те земји членки од ЕУ пред министерската средба во Брисел, на која ќе учествува турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу. Тоа ќе биде 13-тото поглавје отворено во преговорите со Турција од нивниот почеток во 2005 година.

XS
SM
MD
LG