Достапни линкови

logo-print

Неколку талибанци убиени во Авганистан


Неколку талибанските милитанти кои нападнаа база на НАТО во источен Авганистан во близина на границата со Пакистан се убиени, соопшти авганистанската армија. Портпаролот на НАТО Иан Бакстер потврди дека била нападната база во близина на аеродромот кај Џалалабад. Според локалните власти, најмалку еден бомбаш-самоубиец детонирал автомобил-бомба пред влезот на аеродромот.
Портпарол на талибанците Забиулах Муџахид, изјави дека шест Талибанците бомбаши-самоубијци го нападнале аеродромот. Според него, биле убиени десетици авганистански и странски војници, но тоа не е потврдено.
XS
SM
MD
LG