Достапни линкови

logo-print

САД прифатија помош за чистење на Мексиканскиот залив


Американските власти соопштија дека ќе ја прифатат понудата на 12 земји за помош при чистењето на нафтата која истече од платформата на Бритиш Петролеум во Мексиканскиот залив. Понудата за техничка подршка е прифатена од две групи од кои едната е од ЕУ. Во екплозијата на платформата во Април загинаа 11 работници а истекувањето на нафтата предизвика најголемо загудвање во историјата на САД.
XS
SM
MD
LG