Достапни линкови

logo-print

Уште еден Акино стана Претседател на Филипините


Бенињо Акино денеска положи заклетва како нов претседател на Филипините на церемонија која ја следеа над половина милион луѓе во Манила. Акино победи на претседателските избори во мај со ветување дека ќе ја искорени сиромаштијата и корупцијата. Тој е син на легендарните борци против диктаторот Фердинанд Маркос. Неговиот татко беше убиен во ерата Маркос, а неговата мајка, Корасон Акино, стана претседател по народниот бунт против диктатурата на Маркос во 1986 година.
XS
SM
MD
LG