Достапни линкови

logo-print

Обдукција на телата на жртвите од конвојот за Газа


Телата на седум од деветте турски жртви во израелскиот напад врз меѓународниот конвој со хуманитарна помош за Појасот Газа на 31 мај биле издупчени од куршуми, додека петмина од жртвите биле удирани во глава, покажаа резултатите од обдукциите направени во Турција.Резултатите покажуваат дека израелските сили пукале со цел да ги убијат активистите, а не да ги спречат, изјави еден од адвокатите на семејствата на жртвите Израелските власти тврдат, дека израелските командоси одговориле на нападите од страна на активистите вооружени со железни шипки и ножеви. Организаторите на хуманитарниот конвој пак тврдат дека израелските командоси пукале на „слепо“ врз патниците, кои се штителе со железни шипки
XS
SM
MD
LG