Достапни линкови

logo-print

Медведев повика на кратење на администрацијата


Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска изјавил дека бројот на државни службеници треба да се намали за 20 проценти, за да се зголеми ефикасноста на владата. Со парите кои ќе останат од намалувањето на вработувањето ќе се стимулираат другите вработени . Администрацијата во Русија се зголеми за 1,5 милиони леѓе од 2000 до 2008-та, кога Владимир Путин беше претседател.XS
SM
MD
LG