Достапни линкови

logo-print

Немири за време на штрајкот во Грција


Неколку десетици млади маскирани луѓе денеска се судриле со полицијата во Атина за време на генералниот штрајк против владините реформи на пензискиот систем. Полицијата со солзавец и со шок бомби се справувала со проблематичните демонстранти . Демонстрантите мавале со делови од мермер кој го откорнале од околните згради , палеле канти со ѓубре, кршеле телефонски говорници и автобуски постројки. Немири имало долж целата главна авенија во Атина . На демонстрациите учествувале околу 10 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG