Достапни линкови

logo-print

Пофалби од странските мисии за референдумот во Киргистан


Привремената лидерка на Киргистан, Роза Отунбаева денеска ќе има средба со странските посматрачи на референдумот во неделата, на кој мнозинството киргистанци гласаа за измени на Уставот. Според измените, Киргистан ќе биде парламентарна демократија. Инаку, странските посматрачи оценија дека референдумот поминал добро,а генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун истакна дека гласањето покажало оти киргистанците сакаат мир.
XS
SM
MD
LG